• YARIM ALTIN
  1.460,40
  % -2,49
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ¥ YUAN
  1,1890
  % -0,71
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • BITCOIN
  133341,512
  % -1,51
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02

Banka Döviz Hesabı Açma

Dolar hesabı nasıl açılır?

Altından sonra en fazla tercih edilen yatırım aracı olan döviz, özellikle uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların yüzünü daima güldürmüştür. En fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olduğu için de bankalar da TL gibi müşterilerinin elinde ki döviz yatırımlarını değerlendirmek için açmış oldukları hesaplar ile müşterilerine hizmet vermektedir. Bu yazımızda döviz hesap türleri ve döviz hesaplarının nasıl açılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalara döviz hesabı açabilmek için banka şubeleri, internet, mobil bankacılık sistemlerini kullanabilirsiniz. İsterseniz elinizde ki fiziki dövizleri banka şubelerinden açacağınız hesaplara yatırabilir isterseniz de vadesiz hesaplarınızda ki dövizleri veya TL cinsini döviz cinsine çevirerek de internet ve mobil bankacılık üzerinden hesap açabilir ve vadesiz hesabınızda ki yatırımları döviz hesabına aktarabilirsiniz.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Banka şubelerinden açacağınız döviz hesaplarında, bankalar devlete vergi ödedikleri için hesap işletim ücreti alınabilmektedir. Ancak internet ve mobil telefon sistemlerini kullanarak açacağınız döviz hesaplarında her hangi bir hesap işlem ücreti bulunmamaktadır. Döviz hesapları iki türlü açılabilir. Vadeli ve vadesiz döviz hesapları. Vadeli döviz hesapları, vade süresinin belirlediğiniz gün kadar elinizde ki dövizlerin hesaba yatırılması ve o vade gününe kadar dövizinizi kullanmadığınızda banka hesap sahibine faiz vermektedir.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesaplarına verilecek faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Bankalar her döviz cinsine aynı oranda faiz vermemektedir. Örneğin dolara alınacak faiz oranı Euro’ya göre daha fazladır. Onun nedeni ise Euro kurunun dolar kuruna göre yüksek olmasıdır. Vadeli Döviz hesaplarında vade tarihinden evvel dövizler kullanılmak istenilirse uygulanacak faiz oranından yararlanılamayacaktır.

Vadesiz döviz hesabı ise banka tarafından dövizlere her hangi bir faiz ödemesinin yapılmadığı, yatırım sahibinin dilediği zaman döviz ekleyip, döviz çektiği hesap türüdür. Son olarak, döviz piyasasını sürekli takip eden ve anlık alım satım yapan bir yatırımcı için vadesiz hesaplar daha uygundur. Çünkü vadesiz hesaplarda ki dövizleri günün 24 saatinde alıp satabilirsiniz .Ancak döviz piyasalarını takip etmeyen ve uzun vadeli yatırımlardan hoşlanan yatırımcılar için de vadeli döviz hesabı daha uygundur.