• YARIM ALTIN
  1.474,40
  % -1,77
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8166
  % -0,73
 • € EURO
  9,3240
  % -0,73
 • £ POUND
  10,4250
  % -0,96
 • ¥ YUAN
  1,1873
  % -0,84
 • РУБ RUBLE
  0,1030
  % -1,00
 • BITCOIN
  131354,148
  % -3,42
 • BIST 100
  1.346,60
  % 0,31

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geçmiş dönemlerde kredi çeken ya da kredi kartı kullanan bireylerin ödeme planlarını ile ödeme düzenlerini, karşılıksız çekleri ile birlikte protestolu senetlerini bankalar Merkez Bankası’nın bilgisine sunarak bu bilgilerin kayıt altına alınmasını sağlamaktaydı. Bu bilgiler Merkez Bankası tarafından liste haline dönüştürülerek diğer bankaların bilgisine sunulmak üzere paylaşılmaktaydı. Bu sebeple bankaların problem yaşadıkları kişileri almış oldukları bu liste “Merkez Bankası Kara Liste” adı ile bilinmektedir.

Merkez Bankası Kara Liste Nedir


Geçmiş dönem içinde banka müşterileriyle tüketicilerin kredi veya kart başvurularının değerlendirmeleri sistem üzerinden kontrol edilerek olumsuz cevaplanan başvuruların sonuçları kara liste olabilir şeklinde açıklanmaktaydı. Ancak günümüzde gelişen teknolojinin yardımı ile kişiler başvuru sonuçlarının olumsuz değerlendirilmesi ile sonucun arkasında bulunun nedenleri rahat bir şekilde öğrenebilmektedir. Ayrıca uygulamalar ve getirilen yeni sistemler yardımı ile bireyler ödeme düzenleri ile disiplinlerini, geçmiş dönem içindeki kullandıkları kredileri, kullanılmış kredi kartlarını ve kartların limitlerini detaylı bir şekilde görebilmektedirler.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin sunmakta olduğu bu bilgileri Banka Kara Liste Sorgulama işlemleri faaliyete geçmekte ve kişiler sorgulama işlemlerini yapabilmektedir. Bu uygulama sistemi ilk dönemlerde sadece bankaların havuzunda toplanırken, sonraki dönemler içinde halkın bilgisine ve sorgulamasına da sunulmuştur. Böylelikle bankaların sistem üzerinden görmekte olduğu tüm verileri kişilerde kolaylıkla öğrenebilmektedir. Banka Kara Liste Sorgulama işleminin yapılabilmesi için İş Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Deniz Bank Şeker Bank veya Alternatif Bank’ın herhangi bir şubelerine gidilerek yetkili ile görüşme yapılması ile Risk Merkezi Raporu alınabilmektedir. Bir takvim yılı içinde yapılan ilk başvurular ücretsiz olup, diğer yapılan tüm başvuru taleplerinde işlem karşılığında 5 TL talep edilmektedir.

Merkez Bankası Sicil Kaç Sene Saklanmaktadır ?

Burada kişilerin dikkat etmesi gereken husus Kredi Kayıt Bürosu Raporu ile Risk Merkezi Raporu’nu karıştırmamaktır. Yukarıda belirtilen bankaların herhangi bir tanesinin şubesine gidilerek yapılan başvuru sırasında nüfuz cüzdanı beyanının yapılması ile talep edilen rapor temin edilmektedir. Rapor içinde geriye dönük 10 senelik banka geçmişleri yer almaktayken, tüm kredili işlemler hakkında da detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz. Merkez Bankası’nın kayıt altına altığı tüm veriler 5 sene boyunca saklanmaktadır. Ayrıca Risk Merkezi saklama ve kayıt süresini 10 sene uzatmaktadır.

Alınan rapor incelendiğinde kapanan herhangi bir borcun listede yazması mümkün olabilmektedir. Bu tip bir durum yaşanmasının ardından 444 99 69 numaralı telefonu arayarak Risk Merkezi ile görüşme yapılması gerekmekte ve konu hakkında bilgi alınması gerekmektedir. Geçmiş dönem içinde ödenmiş borç hakkındaki bilgilerin ardından itiraz süreci başlatarak yapılan işlemler ile ödenen borç listeden silinmektedir.