• YARIM ALTIN
  1.488,20
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8704
  % -0,08
 • € EURO
  9,3809
  % -0,15
 • £ POUND
  10,5296
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  1,1971
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1040
  % -0,06
 • BITCOIN
  135172,166
  % -10,28
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

Bireysel Kredi Vadeleri Uzayacak mı?

Bireysel Kredi Vadeleri Uzayacak mı?

Tüketici kredileri yaklaşık iki yıl önceye kadar özellikle bireysel ihtiyaç kredilerinde 60 ay vadeye kadar kredi kullanmak mümkündü ancak bu durum her ne kadar tüketiciler için cazip görünse de uzun vadeli borçlanmalar ve çekilen kredilerin 3-5 ay içerisinde kullanılması yani paranın harcanması ve akabinde gelen öde öde bitmeyen kredi taksitleri.

BDDK tarafından kredi vadeleri bir anda 60 aydan 36 aya indirilmiş olup, bu durum en çok kredi borçlarını kredi çekmek suretiyle yenileyen, kredi borçlarını yapılandıran kişilere aşısından oldukça sıkıntılı olmuştur. Kedi vadesinin düşmesi demek gelire orantılı çekilebilir kredi tutarını düşürmekte ve bu durum tüketicilerin özellikle kredisini kredi ile kapatanların borçlarını çevirememe durumuna düşürmüştür.

İhtiyaç Kredisi Vadeleri Uzadı. Kredilerinizi Birleştirip Yapılandırmanın Tam Zamanı!

Kredi vadelerinin  36 ay olması maalesef bir çok tüketiciyi zor duruma düşürmüştür. Genelde devamlı kredi kullanan, kredi kartı borçları biriken bir çok tüketici tüm borçlarını tek yerde toplamak ve 60 ay vade ile kredi kullanmak suretiyle kredi ödemelerini sürdürebilir kılıyordu, mevcut durumda artık bu mümkün olmamaktadır. Kredi vadeleri düşürülmesinde mağdur olan bir çok tüketici yasal takiplere hatta icra takiplerine düşmüş kredi çekme olanakları da artık kalmamıştır. Kredi vadelerinin düşürülmesi büyük ölçekte faydalı olsa da, bir çok tüketicinin ekonomik anlamda çökmesine neden olmuştur.

Taşıt Kredisi vadeleri artacak mı derseniz daha önce 72 aya kadar taşıt kredisi kullanmak mümkün iken yapılan düzenleme ile 48 aya düşülmüştür. Muhtemel vade uzaması olursa 60 ay vadeli taşıt kredisi almakta olası olacaktır.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından vadelerin 48 aya çıkarabileceği yönünde sinyaller alınmış seçimlerden öncede sanki çakacakmış gibi bir beklenti oluştu ancak halen bir gelişme olmamıştır. İhtiyaç Kredi Vadelerinin uzayacağı beklentisi oldukça güçlü olmasına rağmen halen gerçekleşmemiştir. Muhtemelen bu süreç 2021 ortalarını bulacağı gözükmektedir.

Sonuç olarak kredi vadelerini asıl uzamasına karar verecek kurum ekonomi yönetimi olacaktır, Kredi Vadeleri Uzadı mı? veya uzadığını nasıl öğrenirim derseniz uzadığı gün tüm bankalar gerek yazılı gerekse görsel medyada reklamları ile herkese duyururlar.