• YARIM ALTIN
  1.488,40
  % 0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8844
  % 0,04
 • € EURO
  9,3905
  % -0,06
 • £ POUND
  10,5309
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  1,1981
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1043
  % 0,13
 • BITCOIN
  135423,304
  % -8,88
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

En Uygun Kredi Hesaplama

En Uygun Kredi Hesaplama

Günümüz ekonomik koşulllarda en kolay para bulma yöntemi bankalardır. Ev, araba alırken kredi kullanıldığı gibi, eğitim masrafları, sağlık masrafları, evlilik masrafları, sağlık masrafları adı altında da bankalar kredi vermektedirler. Tüketici kredisi çeşidi çok olunca ve bankaların kredi verebilmek için yarıştığını da hesaba katarsak kredi kullanmak çok kolay bir hal almış olmaktadır.

Kullanılacak kredinin, en uygun kredi hesaplamasını yapmak için de, kredi kullanacak kişilerin bazı ayrıntıları dikkate almasıyla daha avantajlı ve karlı bir kredi kullanımı gerçekleşecektir.

Tüm bankalar, kredi hesaplamasında uygulamış oldukları mantık aynıdır. Kullanılan krediye ödenen faiz oranının üzerine vergi tahakkuk edilmektedir. Yani kredi hesaplanmasının doğru olabilmesi için verginin faiz oranına ilave edilmesi gerekmektedir. Konut kredilerinde vergi tahakkuku yapılmamaktadır. Kredi kullanan kişiler genellikle bankaların uyguladığı faiz oranlarına dikkat eder.

Oysa faiz oranı dışında, aylık taksitler ve geri ödeme tutarı da kredi hesaplama işlemlerini doğrudan etkilemektedir. Vade süresinin kısa olması uygulanacak faiz oranın da düşmesine neden olacaktır. Özellikle uzun vadeli seçeneklerin kullanıldığı konut kredilerinde bu oran önem taşımaktadır. Yine en uygun kredi hesaplamasında dikkat edilecek huşu ise bankaların kredi masraf adı altında kesmiş oldukları tutardır. Sabit bir oran olmadığı için her banka farklı tutarlarda kredi masrafı almaktadır.

Kullanılacak kredinin türü de kredi hesaplamalarını etkilemektedir. Konut alırken, konut kredisi yerine ihtiyaç kredisi çekmek buna en güzel örnektir. Çünkü konut kredilerine uygulanan faiz oranı ile ihtiyaç kredisine uygulanacak oran bir olmadığı gibi, kredi hesaplamalarında ciddi farkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kullanılacak kredinin, bize maliyetini öğrenmenin en güzel yöntemi ise bankaların internet sayfaları olacaktır.

Hemen hemen tüm bankalar, internet sitelerinde uyguladıkları faizi, kredi masraf kesintisini, toplam ödenecek kredi miktarını, aylık ödeme tutarını belirtmiş ve değişen faiz oranları sonrası bu hesaplamaların güncellemektedir. Kredi kullanımında, kullanılacak tutarın az olması ve vade süresinin kısa olması, kredi hesaplamalarında artı olarak bizlere dönecektir.