• YARIM ALTIN
  1.478,20
  % -0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8154
  % -0,74
 • € EURO
  9,3336
  % -0,68
 • £ POUND
  10,4538
  % -0,70
 • ¥ YUAN
  1,1877
  % -0,79
 • РУБ RUBLE
  0,1032
  % -0,87
 • BITCOIN
  134537,556
  % -5,55
 • BIST 100
  1.348,87
  % 0,47

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

Kadınların iş hayatına katılımları artış gösterirken, kendi işletmesinin sahibi olan kadın girişimci sayısı oldukça azdır. KAGİDER verilerine göre kendi işinin sahibi olan kadın sayısı sadece 93 bin ve KOBİ’lerin sayısı 1.5 milyon civarında.

Bu oranlar arasındaki ciddi farklılıklar nedeniyle, bir çok kişi işletme kurmasına rağmen kepenkleri kapatmakta ve yeterince teşvikler hakkında bilgi sahibi olmadığından, güzel bir başlangıç olsa da, sonu gelmemektedir. İşte bu noktada KAGİDER ve KOSGEB gibi kurumlar, özellikle kadın girişimciler için bir çok teşvik ve destek vermektedir.

Ayrıca sadece bu kuruluşlar değil, bankalar da kadın girişimciler için bir çok destek sağlamaktadır.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB desteklerini iki aşamada izleyebiliriz. Buna örnekle açıklık getirmek gerekirse, 50 bin lira sermayemiz olduğunu düşünelim.

50 bin liralık bütçemizi, butik pastane açmak için kullanmak istediğimizde KOSGEB destekleri içinden hibe krediden yararlanmakla işe başlayabiliriz. Tüm masraflarımızın 50 bin lira tuttuğunu düşünürsek, KOSGEB bize bu miktarının yüzde 70’ini hibe olarak geri verecektir. Yani 35 bin liramızı geri alarak, işletmemiz için kullanabilme şansımız olabilmektedir.

Daha sonraki süreçte, daha büyük bir alana yayıldığımızı düşünecek olursak, 100 bin liralık kredi için başvuru yapabiliriz. Tabi bunun yanında çeşitli eğitimler ve konferanslarla işletmenizi destekleyebilirsiniz.

Banka Destekleri

Bir çok banka da kadın girişimcilere özel olarak krediler vermektedir. Bu kredilerin genel özellikleri, düşük faizli ve uzun vadeli krediler olmalarıdır.

Özellikle Yapı Kredi, Halkbank, TEB, Akbank gibi bankaların kadın girişimcilere özel kredileri ile bir çok kadın iş kurmak için nakit ihtiyacını bu şekilde karşılamaktadır. Ayrıca bir çok kişinin tercih ettiği gibi, işletmenin ilk bir yılı içinde başvurulabilen yeni girişimcilere destek kredilerinden de yararlanmak mümkün olmaktadır. ,

Kredili ürünlerin kullanımı konusunda, temiz sicil ve kredi notunun önemli olduğu ve kredi notu düşük olana bu tür krediler verilmediği de bilinmesi gereken detaylar arasındadır.

Kadın Girişimcilerin En Çok Tercih Ettiği Sektörler

Kadın girişimcilerin çalışmayı planladığı sektörlerin aslında maliyetleri oldukça ekonomiktir. Sürekli ihtiyaç olan yemek, takı, el işleri gibi sektörlerde çok fazla faaliyet gösteren kadınlar bu alanlarda başarılıdır.

Butik işler, nikah şekeri yapımı, organizasyon, tekstil gibi sektörlerde başarılı olan kadınlar, bu alanlara yönelerek işletme kurmaktadır. Özellikle yöresel tatlar ve el işi ürünler her zaman ilgi gösteren ve ihtiyaç duyulan sektörler olduğu için, çok popülerdir.

Bir çok kurum kadın girişimcilere destek amaçlı ücretsiz eğitimler düzenlemektedir ve daha fazla katılımın olması için teşvik edici bir politika ile çalışmaktadır.

Şirket Kurma Maliyeti

Şirketin kuruluş giderleri için ortalama 2 bin 500 lira gibi bir masrafınızın olması gerekmektedir. Bu nedenle her detayı iyice düşünerek aylık giderlerinizi de hesaba katmalısınız.