• YARIM ALTIN
  1.472,60
  % -1,74
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7979
  % -0,98
 • € EURO
  9,3043
  % -0,94
 • £ POUND
  10,4261
  % -0,96
 • ¥ YUAN
  1,1850
  % -1,04
 • РУБ RUBLE
  0,1028
  % -1,21
 • BITCOIN
  132969,637
  % -1,06
 • BIST 100
  1.344,27
  % 0,13

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

Artan ihtiyaçlar doğrultusunda bireylerin kredi ihtiyaçları doğmaktadır. Günümüzde birçok kişinin kredi kartına ihtiyaç duyduğu ve bazı kişilerin 1 den fazla kredi kartı kullandığı apaçık ortadadır.

Bunların sonucu olarak kredi kartları borçları birikmekte ve bireylerin kredi kartı yanlış kullanmasının sonucu hüsran ile bitmektedir. Bunda yalnız kişinin değil eğer evli ise kredi kartı borçlarında eşin sorumluluğu da göz önünde tutulmaktadır.

Dediğimiz gibi kredi kartları, insanların hayatını kolaylaştırmaktadır ancak doğru kullanıldığı sürece… Ancak ne yazık ki yanlış kullanım sonucunda birçok insanın canını yakabiliyor. Bu durumda yapılması gereken tek şey bireylerin aylık geliri üzerinde krediler almamalarıdır.

Ödeyebilecekleri tutarda kredi aldıkları sürece çok bir sıkıntı yaşanmadığı ve kredi kartlarının zor durumlarda büyük faydası olduğu kaçınılmazdır.

Özellikle evli olan bireylerin eşlerinden habersiz bir şekilde çok fazla kredi ürünü kullanması sonucunda büyük sorunlar çıkabilmektedir.

Bunun sonucunda evlilikte, bir tarafın daha çok harcama yapması sonucunda anlaşmazlıklar çıkmakta ve ayrılıklara dahi neden olabilmektedir. Özellikle kriz dönemlerinde, kredi ve kredi kartı borcunda eşin sorumluluğu sorusu en çok sorulan sorulardandır.

Evlilikte Mallar ve Borçlar Ortak Mıdır?

Biliyorsunuz ki boşanmalar günümüzde hızla artmaktadır. Bunun sonucunda akla gelen ilk sorulardan biri de boşanırken borçlar ortak mıdır? Sorusu diyebiliriz. Bu soru malların ortak olmasından daha çok ilgilendiriyor bireyleri… Bunun nedeni ise hiçbir bireyin borçlarla uğraşmak istememesi ve boşanmayı kurtuluş olarak görmesidir.

1 Ocak 2002 tarihin oluşturulan bir yasaya göre  EMK (edinilmiş mallara katılım sistemi) işleme konmuş mallara ve satın alınan mallara eşleri ortak etmiştir. Yani evlilik mallar kimin üzerine yapılmış olursa olsun ayrılırken yarıya bölünmektedir.

Kişinin ailesinden kalan malları dışında, evliliği boyunca aldığı mallar ortak sayılmaktadır. Ancak kişiye daha önce kalmış miras ortak sayılmıyor. Fakat kalan bu mirasın, kirasını alıyorsanız eşinizle paylaşmak zorundasınız.

Bunun nedeni evlilik süresince size gelen gelir, evinizin geliri olarak görülmektedir. Sizler kira almıyorsanız ve mal aile üyenizden size kalmış ise onu paylaşmak zorunda değilsiniz.

Bir başka durum ise, kaza geçirdiniz ve tazminat aldınız. Aldığınız maddi tazminat eşinizle ortak, manevi tazminat ise size ait olmaktadır.

Aynı zamanda mal ayrılığı kuralıyla, evlilik süresince size ait olan mal varlığınızı kiraya verebilir bağışlayabilir ya da satabilirsiniz bu durumda eşinizin onayı alınmaz.

Ancak kredi kartı borçları ortak mı? Sorusuna gelecek olursak borç konusunda durum değişmektedir.

Borçlarda Eşin Sorumluluğu

Borçlu olan eşinizle,  evliliğinizi sürdürmeye devam ediyorsanız eşinizin kredi borcu, sizin maaşınızı ya da mal varlığınızı etkilememektedir.

Yani eşinizin kendi adına olan kredi kartlarıyla borçlanması durumunda sizin malınıza haciz işlemi yapılamaz. Yani evliliğiniz süresince banka borçları sizi etkilemez.

Fakat edinilmiş mallara katılım sistemi, ayrılıkta mallarda ortak borçlarda kuralıyla bazı yaptırımlar yapabilirler. Bu yüzden evlilik sözleşmesi yapılması eşler için önemli bir husustur.