• YARIM ALTIN
  1.488,20
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8704
  % -0,08
 • € EURO
  9,3809
  % -0,15
 • £ POUND
  10,5296
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  1,1971
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1040
  % -0,06
 • BITCOIN
  135251,568
  % -10,22
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

Yasal ve İdari Takip Nedir?

Yasal Takip Nedir?

Bankacılık ürünlerinden kredi, kredi kartı gibi finansman seçenekleri kullanılıyor ise buna paralel olarak ilgili kişilerin düzenli ödeme yapması gerekmektedir. Kredi ve kredi kartına başvuru yapıldığında imzalanan sözleşme ile birlikte geri ödeme yapılacağına dair beyanda bulunulur. Bu nedenle geri ödemelerin yapılması ve borcun biriktirilmemesi önem arz etmektedir. Yapılan ödemelerin tam ve eskizsiz olması borç sahibinin avantajına olmaktadır. Aksi takdirde banka tarafından tutulan kayıtlara olumsuz bilgiler kayıt edilmektedir.

Bu da izleyen dönemde ilgili bireyin başvurulardan olumsuz sonuç alma ihtimalini artırmaktadır. Olumsuz sonuçların meydana çıkmaması nedeniyle borç ödemelerinin düzenli ve eksiksiz yapılması gerekmektedir. Eğer yapılmıyorsa yasal takip adı verilen bir süreç ortaya çıkmaktadır. Yasal takip, borcunu ödemeyen kişilerin karşılaştığı olumsuz durumlardan bir tanesidir. Borcunun ödemesi için borçlu olan kişiye doksan günlük bir süre tanınır. Bu süre içerisinde borçlu kişiden borcu ödemesi beklenir. Buna rağmen yine herhangi bir ödeme yapılmazsa yasal takip başlar. Yasal takibin diğer adı kanuni takiptir.

Kanuni takip başladığında kısa süre içerisinde borcun tamamını ödemek gerekmektedir. Eğer yüklü miktarda borç var ise bu takip süreci maddi açıdan sıkıntılı olmaktadır. Yasal takip aşaması yaptırımı yüksek olan bir seviyedir. Yani ödeme yapılmadığı takdirde kişinin gelirine el konulabilmektedir. Ayrıca ödenmeyen borç için faiz uygulaması da söz konusudur.

İdari Takip Nedir?

Bankacılık ürünlerini kullanıp da borcunu ödemeyen kişiler için belli bir ödeme süresi tanınmaktadır.  Bu sürenin sonunda yasal takip adı verilen bir dönem başlamaktadır. Ancak bazı bankalar yasal takip sürecini başlatmadan önce idari takip adı verilen bir süreci işleme koyarlar. İdari takip sürecinde banka yasal işlemleri devreye sokmaz. Yani kendi çabaları çerçevesinde borcun ödenmesini sağlar.

İdari takip süreci içerisinde banka borçlu kişi ile iletişime geçer ve ödeme yapması konusunda kişiyi razı etmeye çalışır. Bu süre zarfında unutulmaması gereken en önemli nokta faizin işlemeye devam etmesidir. Temerrüt faizi adı verilen bu faiz ödeme yapılmadığı süre boyunca borç üzerine eklenmektedir. Yani her geçen gün borç biraz daha artmaktadır. Müşteri ile irtibata geçen bankalar idari takip aşamasında borcu yapılandırma teklifinde bulunurlar.

Böylelikle müşterinin borcu ödemesini sağlamaya çalışırlar. Yapılandırma çerçevesinde genel olarak on iki aylık taksit halinde borcun ödenmesine karar verilebilir. Yapılandırma her ne kadar cazip gibi görünse de faiz işlemeye devam etmektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına borçları zamanında ödemeye dikkat etmekte fayda vardır.