Kredi Kart Limiti Ne Kadar Olmalıdır?

Kredi Kart Limiti Ne Kadar Olmalıdır?

Haziran 22, 2020 0 Yazar: admin

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alan, artık nakit para yerine geçen ve kullanım alanı çok geniş olan kredi kartları her ne kadar düzenli kullanıldığında büyük faydaları varken bilinçsiz harcamalar sonrası da yasal takiplere varıncaya kadar sonuçlar doğurmaktadır. Bankalar kimseye kredi kart harcama tutarı ile ilgili bir baskı yapmadığı için kredi kart harcamalarından doğacak sorumluluklar tamamen kart kullanıcılarından kaynaklanmaktadır. Buna sebep olarak bir çok neden sayabiliriz. Bu nedenlerden biri de kart limitlerinden kaynaklanmalıdır. Bu yazımızda kredi kart limitleri ne kadar olmalı? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Limit Artımı Teklifleri

Banka kartları ve kredi kart kanununa göre artık bankalar kafalarına göre kredi kart limiti artıramayacaklardır. Bankaların kredi kart limit artırımı için kart sahibinin onayını alması gerekmektedir. Kart sahiplerini telefonla arayarak veya ATM noktalarından ”Limit Artımı Teklifleri” sunularak kart limit artırımı onayı almaktadırlar. Yine bu kanuna göre ilk kez kart alacaklara maaşlarının en fazla 4 katı kadar limit verilmektedir. Gelelim kredi kart limitini belirlemeye. Kredi kart limitini belirlerken esas alınacak kriter gelir durumu olmalıdır. Atalarımızın dediği gibi Ayağını Yorganına Göre Uzatmak gerekir. Gelirimizin en fazla 2, bilemedin 3 katı olması en makul limit belirleme kriteri olmalıdır. Çünkü gelirimizi aşan kredi kart borçlarını tamamen ödenmediği için ister istemez asgari ödeme tutarını yatırmaya başlanıyor. Hepsi ödenmemiş borcun üzerine yeni borçların eklenmesi, gecikme faizleriyle beraber önceki aya göre daha fazla bir kredi kart borcu ile karşılaşılıyor. Bu böyle devam edip gidiyor ki artık kredi kartın asgarisi dahi ödenemeyecek duruma yol açıyor. Bazı kredi kart kullanıcıları yüksek limitli kredi kart sahibi olmayı saygınlık, prestij olarak kabul ediyor. Oysa alışverişlerde kendini frenleyemeyen, taksitli alışveriş hastalığı olanlar kartların yüksek limitlerine güvenmekte ve adeta sınırları zorlamaktadır.

Kredi Kartı Limitinin Belirlenmesinde Rol Oynayan Faktörler

Elde edilen gelirin temel ihtiyaçlar için kullanılan tutar dışında ki kalan tutar aslında bizim kredi kart borç limiti olarak belirlememiz lazım. Eğer ki acil nakit ihtiyaçları varsa kredi kartından kullanmaktansa kredi kullanmak en akıllı davranış olacaktır. Çünkü iki ürün arasında ciddi faiz oranları bulunmaktadır. Kredi kart borcu yüzünden bir çok ailenin ocağının söndüğünü, kurulu düzeninin yıkıldığını, haklarında yasal takip başladığını, kara listeye dahil olduğunu küfen unutmayalım.  Yukarıda ki atasözümüz gibi gelirimize göre kredi kart harcaması yapılıp, limitin ona göre belirlemeliyiz .